No Special products
| Scan Destinations | E-mail/Internet FAX (SMTP), SMB 3.1.1, FTP, WebDAV, Mail Box Optional |
| Scan File Format | Standard |
| Operating Systems Supported | UFRII |
| Standard Memory | 3.5 GB RAM |
| Hard Disk | 1TB Optional |
| Control Panel | 10.1" TFT LCD WSVGA Color Touch Panel |
| Discontinued | No |
| Product Type | Multifunction Printer |
| Printer Type | Laser Multifunction Printer |
| Condition | New |
| Paper Size | A3 |
| Interface Connection | USB, WiFi - Optional |
| Print Speed (CPM) | Up to 26 ppm |
| Functions | Print/Copy/Scan/Fax - Optional |
| Mobile Printing | Yes |
| Duplex Printing | Yes |
| Paper Capacity - Standard | 1200 Sheets |
| Paper Capacity - Maximum | 2300 Sheets |
| Bypass Tray Capacity | 100 Sheets |
| Paper Sources - Standard | 1x 550 Sheet Paper Cassette |
| Additional Paper Trays | Optional |
| Document Feeder | 200 Sheets |
| Copy Speed | Up to 26 ppm |
| Fax | Optional |
| Paper Weight Supported | Cassette 52 to 256 gsm, Tray 52 to 300 gsm |
| Scan Speed | Up to 270 ipm |
| Dimensions | 565 x 719 x 891 mm |
| Weight | Approx. 84 kg |
| Environmental Compliance | Blue Angel |
| Scan Resolution | Up to 600 dpi |
| Colour | Colour & Black & White |
| Print Resolution | 1 200 x 1 200 dpi |
Epson WorkForce Pro WF-C878RDWF RIPS Multifunction Printer